جلوه هایی از فرهنگ عاشورا در دفاع مقدس

زیارت عاشورا:

آشناترین زیارتنامه جبهه ها، پادگان ها و مراکز تجمع نیروهای رزمنده، زیارت عاشورا بود. ترنم عاشقانه این زیارت، دلها را به کربلا پیوند می داد و شعله ایثار و فداکاری را در جانها بر می افروخت.

ایثار در عطش:

فرهنگ عاشورا، فرهنگ ایثار و سخاوت و فتوت است. حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام بخاطر تشنگی دیگران، از سیراب شدن گذشت و فرهنگ انسان ساز « دیگران را بر خویش مقدم بدار » را به انسانها آموخت.

شور عاشورایی:

شب های عملیات، شبیه شب عاشورا بود؛ شور و شوق و شعف، آمیخته با اشک و استغاثه، نماز و نیایش، فضا را لبریز از معنویت و روشنی می ساخت.

وصیتنامه عاشورایی:

وصیتنامه، بویژه وصیتنامه هایی که در جبهه ها نگاشته شده است، از نظر محتوا و ساختار با فرهنگ عاشورا پیوند می یابد از جمله: ساختار و نظام مطلب، امر بمعروف و نهی از منکر،رضای خداو... .

رنگ سرخ:

سرخ رنگ عاشوراست و در فرهنگ رنگها، نشانه و نماد شهادت و از جان گذشتگی است.

کربلا، آزمونگاه ایمان و عشق:

کربلا جلوه گاه انتخاب سترگ مردان بزرگ است. در صحنه های 8 سال دفاع مقدس انسانهایی بودند که رها و آزاد از وابستگی ها، در انتخاب بزرگ، جان خویش را به میدان می آوردند.

شرکت زنان در رزم:

در عاشورا، زنانی  چون ام وهب و همسر وهب تلاش کردند که به میدان مبارزه بروند، اما امام حسین علیه السلام مانع شد. در جبهه های جنگ تحمیلی نیز زنان دلاوری سلاح به دست گرفتند و با خصم نبرد کردند.

برپایی نماز:

در روز عاشورا و در هنگامه نبرد، نماز اول وقت برگزار شد. در جبهه ها نیز رزمندگان بسیاری با این که در زیر گلوله باران در شرایط بسیار نامطلوب قرار داشتند، اما نماز اول وقت را فراموش نمی کردند.

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
علی

بسم الله سلام چه زیبا چند روزی بودند وچه زیبا رفتند خدا قوت